27 Aralık 2014 Cumartesi

ÖNYARGILAR ÜTOPYASI

Yargı...Sizce yargı nedir ya da ne olabilir..? Yargı aslında kendi düşünce ütopyalarımızda olmayan ve olmasını istemediğimiz her şeye karşı olan davranıştır.. Herkesin ayrı ütopyası vardır.. Bunlar hep en gerçekler olarak yer edinir hayatımızda.. Ama aslında adı üstünde "Ütopyalar Dünyası"dır burası hatta tam anlamıyla "Önyargılar Ütopyası"..

Hepimiz ütopyalarımızda yaşarız.. İsteriz ki her şey herkes benim ütopyama uygun olsun.. Ve gün gelir ütopyamıza en aykırı şeyle karşılarız.. İşte kaderimiz orda yön değiştirir bi nebze.. O an ne yaparsak napalım hayatımız boyunca silinmez hafızamızdan.. Hem bizim için hem de karşılaştığımız olay için her şey farklıdır aslında.. Devreye bakış açısı  girer..Sen kendi ütopyanda aykırı olan şeyi görmek istemezsin.. O an yapacağın şeylerden biridir aslında kaçmak.. Ama bir şeyi atlarsın acaba o olayla karşılaşan insanın ütopyasında ne ifade eder bu olay ya da nasıldır..?

İşte tam bu noktada Ütopyan seni durdurur ve konuşmaya başlar:
-Yok ya ne olursa olsun senin dünyanda buna yer yok. Sen böyle bir olayı anlamayı geç görmek bile istemezsin..
        İşte o an her şeyi düşünmen gerek aslında.. Bu kararı sen mi vermelisin yoksa senin yerine zaten karar veren bi "Önyargılar Ütopyan" mı var? Bazı insanlar zaten yıllar önce vermiştir kararını.. Hayata Önyargılar Ütopyalarının en derin zindanlarından bakarlar..Hatta denir ya hani "Bakmakla Görmek Aynı Şey Değildir." diye.. İşte o zindanlardan hayata bakanlar aslında görmüyorlardır.. Onlar için sadece siyah ve beyaz vardır.. Peki GRİ nerededir..? Biri hayatta hep keskin bi noktada mı durmalıdır.? Birinin hayatında yapmak istemediği şeyler yok mudur..? Yani o kişi ya tamamen siyah ya da tamamen beyaz mı olmak zorundadır..? İnsanlar zamanla Beyazlaşıp zamanla siyahlaşamaz mı..?

Bence bu mümkün hatta bana bu konuda yazmam için fikir veren ev arkadaşım Esra'da katılıyor bana.. İnsanlar bazen beyazken siyahlaşabilir.. Ya da tam tersi siyahken beyazlaşabilir.. Ve bu iki yolunda ortak noktası grileşmektir...

Ben hayatımda hep iki noktadan bakmaya çalıştım özellikle bazı saygı değer hocalarımdan bu konuda çok şey öğrendim ve hala da öğrenmeye devam ediyorum..

Size tavsiyem insanlara Önyargılar ütopyasından bakmayın.. Unutmayın hiçbirimiz tam olarak SiYAH ya da tam olarak BEYAZ değiliz..Hepimizin hayatında GRİLİKLER var.. Önce kendi "griliklerimizi görmeliyiz" daha sonra etrafımıza BAKMAMALI etrafımızı GÖRMELİYİZ..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder